Chicago!
Dziś dzielimy się z Wami zdjęciami z Chicago. Tym razem odwiedziliśmy polską szkołę dokstałcającą im. Tadeusz Kościuszki, gdzie przez długie godziny eksperymentowaliśmy i opowiadaliśmy o życiu Marii Skłodowskiej-Curie. Zajęcia były prowadzone dwujęzycznie, a uczestnicy zamiast spędzić z nami godzinę pozostali na trzy. Byli niesamowici!
Ciąg dalszy przygody w Elk Groove Village
Chemicznej przygody w Clearmont Elementary School w Elk Grove Village ciąg dalszy czyli dziś przedstawiamy grupę nr 4. Ta niezwykła październikowa przygoda na przedmieściach Chicago trwała przez kilka dni i wspominamy ją z uśmiechami na ustach.
Kolejny dzień w Elk Groove Village
Następny przystanek Kids Euro Festival to Clearmont Elementary w Elk Groove Village. Będziemy tu przez kilka dni, a na ostatni dzień zaplanowana jest parada Halloweenowa. Tak eksperymentowała pierwsza grupa młodych naukowców. Każdego dnia odwiedzało nas kilka grup i każda chciała eksperymentować bez końca. Na dodatek uczniowie postanowili w wakacje odwiedzić Polskę. Mamy nadzieję, że uda się namówić rodziców :) Zobaczcie sami co działo się na zajęciach :)
3 x Skłodowska
W Clearmont Elementary czekała na nas niesamowita niespodzianka. Jedna z nauczycielek przebrała się za Marię Skłodowską-Curie i dołączyła do naszych warsztatów. Jak zwykle początek zajęć obfitował w opowieści o Marii, a następnie wspólnie eksperymentowaliśmy.
Clearmont Elementary w Elk Groove Village
Następny przystanek Kids Euro Festival to Clearmont Elementary w Elk Groove Village. Będziemy tu przez kilka dni, a na ostatni dzień zaplanowana jest parada Halloweenowa. Tak eksperymentowała pierwsza grupa młodych naukowców. Zobaczcie sami :)
Telewizja Polska
Uwielbiamy takie przygody. Na nasze zajęcia przybyła Telewizja Polska. Było emocjonująco!
KID Museum - Bethesda
Tak radośnie eksperymentowała druga grupa młodych odkrywców w KID Museum w ostatnim tygodniu października.
Waszyngton!
Wczoraj odwiedziliśmy Ambasadę RP biorąc udział w zjeździe inżynierów polskich, a już dziś dotarliśmy do KID Museum, gdzie czekali na nas mali naukowcy. Nie możemy uwierzyć, że w pierwszej grupie uczestników było aż czworo dzieci, które były na naszych zajęciach rok temu! Niezmiernie cieszymy się, że wejściówki na nasze warsztaty rozeszły się już pierwszego dnia! To dla nas ogromne wyróżnienie i nie możemy się nacieszyć widokiem uśmiechniętych eksperymentatorów. Nasze warsztaty trwały od rana do wieczora, a już jutro kolejna przygoda.
Nowy Dziennik pisze o nas
Kilka słów o naszych warsztatach w Nowym Dzienniku :) Link jest dostępny tutaj
Waszyngton!
Wczoraj odwiedziliśmy Ambasadę RP biorąc udział w zjeździe inżynierów polskich, a już dziś dotarliśmy do KID Museum, gdzie czekali na nas mali naukowcy. Nie możemy uwierzyć, że w pierwszej grupie uczestników było aż czworo dzieci, które były na naszych zajęciach rok temu! Niezmiernie cieszymy się, że wejściówki na nasze warsztaty rozeszły się już pierwszego dnia! To dla nas ogromne wyróżnienie i nie możemy się nacieszyć widokiem uśmiechniętych eksperymentatorów. Nasze warsztaty trwały od rana do wieczora, a już jutro kolejna przygoda.
Nastał nowy dzień czyli ciąg dalszy przygody na Brooklynie
Kolejna przygoda na Brooklynie. Wróciliśmy do szkoły podstawowej nr 110 gdzie czekały na nas dwie grupy uczniów. Tym razem zajęcia odbyły się w sali plastycznej i przez chwilę czuliśmy się jak artyści. Uczestnicy warsztatów z entuzjazmem słuchali historii Marii Skłodowskiej-Curie gdy stawiała pierwsze kroki na paryskiej uczelni - Sorbonie. Opowiadaliśmy także o Jej dzieciństwie, rozterkach, upartości i poświęceniu nauce. Po wstępie historycznym wspólnie eksperymentowaliśmy i cieszyliśmy się ze wspólnie spędzonych chwil. Słowa uczestników na koniec "I want to be a scientists!" są dla nas najlepszą nagrodą i cieszymy się, że najmłodsi zakochali się w nauce. A już jutro...wyruszamy do Waszyngtonu!
Tweeter Ambasady RP
Okiem reportera Ambasady RP w Waszyngtonie.
Brooklyn
Dziś przedstawiamy serię zdjęć z warsztatów chemicznych w szkole podstawowej nr 34 na Brooklynie. Podobnie jak poprzednie warsztaty za wielką wodą zajęcia prowadzone były w języku angielskim i uczniowie wrócili do domu z uśmiechniętymi buziami. Na zajęciach nie tylko tłumaczyliśmy zjawiska zachodzące podczas eksperymentowania, ale także opowiadaliśmy o Marii Skłodowskiej-Curie – począwszy od lat dzieciństwa i lat młodości po życie dorosłe, odkrycia, bezwzględne poświęcenie nauki, pasje, rozterki życiowe oraz naukę na Uniwersytecie Latającym.
Floral Park
Kolejna przygoda na Long Island. Tym razem dwujęzyczne warsztaty chemiczne z Marią Skłodowską-Curie we Floral Park w weekendowej szkole. Wspaniali ludzie! Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!
Brooklyn
Kolejna szkoła, która zaprosiła nas do siebie to Szkoła Podstawowa nr 110. Uczniowie eksperymentowali przez długie godziny, a radości nie było końca. To było ekscytujące spotkanie.
Heampstead na Long Island
Z czym kojarzy Wam się 23.10?
Nam z Liczbą Avogadra ~6,022*10^23 określającą ilość cząsteczek lub atomów zawartych w jednym molu substancji. W USA 23.10 nazwano Dniem Mola i z przyjemnością dołączyliśmy do wieczornych spotkań studentów z koła naukowego na Adelphi University aby wspólnie uczcić ten dzień. Studenci byli niesamowici! Choć spotkanie było długie a na zegarze wybiła godzina 21:00 dyskusja trwała w najlepsze!
Ambasada RP na Twitterze
Ambasada RP w Waszyngtonie tweetuje i wspomina o nas! Serdecznie zapraszamy na ich profil :)
Heampstead na Long Island
Kolejna przygoda rozpoczęła się na przedmieściach Nowego Jorku - w Heampstead na Long Island. Z przyjemnością dzielimy się z Wami zdjęciami z warsztatów chemicznych, które przeprowadziliśmy w Alverta B Gray Schultz Middle School. Cóż to był za dzień!
Specjalne podziękowania dla Polish Cultural Institute New York & Adelphi University!
Radio Rampa czyli warsztaty na Brooklynie
Tym razem na nasze zajęcia dotarli dziennikarze z Radia Rampa. Niezmiernie cieszymy się z tej przygody!
Przygoda na Brooklynie - dzień drugi
Kolejny dzień, kolejna przygoda. Tym razem odwiedziliśmy Szkołę podstawową nr 34. Przygoda z nauką trwała przez kilka godzin, a uczniowie z entuzjazmem eksperymentowali zadając wiele ciekawych pytań. To była wspaniała przygoda, a wszystko dzięki Polskiemu Instytutowi Kulturalnemu w Nowym Jorku.
Ameryko nadchodzimy czyli warsztaty na Brooklynie
Jedne z pierwszych warsztatów z Marią Skłodowską-Curie odbyły się na Brooklynie w Szkole Podstawowej nr 110. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, a uczniowie z wszytskich grup dzielnie eksperymentowali przez długie godziny pod okiem nauczycieli. Towarszyszyła nam także dyrekcja szkoły i bardzo cieszymy się z ciepłego przyjęcia naszych zajęć.
Nadlatujemy!
Już niebawem rozpoczniemy kolejną przygodę. Trzymajcie za nas kciuki!
Kids Euro Festival 2018 - po raz drugi wyruszamy reprezentować Polskę!
Kids Euro Festival to jeden z największych festiwali kulturalnych dla dzieci w Stanach Zjednoczonych i odbywa się w kilku stanach od październka do listopada 2018. Nasza przygoda potrwa dwa tygodnie i w tym czasie planujemy odwiedzić kilkaset uczniów w trzech Stanach. Warsztaty są zaplanowane m.in. w Nowym Jorku, na Long Island, w Chicago, Waszyngtonie.
Wyruszamy w składzie: Magdalena Osial oraz Magdalena Łabieniec-Watała jako Maria Skłodowska-Curie oraz jej córka Irena. Na zajęciach będziemy opowiadaly o życiu i odkryciach wielkiej uczonej, a uczniowie będą eksperymentowali pod naszym okiem poznając zjawiska fizyko-chemiczne oraz prawa panujące w przyrodzie.
Nocne harce w laboratorium czyli nauką nocą dla najmłodszych
Tydzień temu na Wydziale Chemii UW odbyły się warsztaty chemiczne organizowane z okazji Festiwalu Nauki. Na zakończenie kilku uczniów zechciało odwiedzić laboratoria, zatem przez dwie godziny harcowaliśmy po korytarzach, pokojach, salach wykładowych i nie tylko. Dwie niesamowite dziewczynki zadawały setki pytań i z zaciekawieniem oglądały liczne urządzenia. I choć nocne harce zakończyły się późnym wieczorem, uśmiechy nie schodziły z ust. My także świetnie bawiliśmy się. Kolejne zwiedzanie już niebawem!
Koroduj - inauguracja roku akademickiego
Projekt Koroduj w Centrum Nauki Kopernik wystartował. Film promujący projekt ukończony i za nami inauguracja roku akademickiego oraz spotkanie z nauczycielami. Wspaniali ludzie! Nie możemy doczekać się pracy z uczniami!
Europejska Noc Naukowców w Olsztynie
Za nami Europejska Noc w Olsztynie Naukowców, na którą przybyły tłumy odwiedzających. Przy naszym stoliku uczestnicy mogli wysłuchać opowieści o wielkiej uczonej - Marii Skłodowskiej-Curie, poznać skalę pH, emulsje, właściwości gazów, cieczy i ciał stałych. Na dodatek rozmawialiśmy o globalnym problemie zanieczyszczenia środowiska mkroplastikami, o tym czy plastiki stosowane jako opakowania na żywność są dla nas bezpieczne, o właściwościach metali szlachetnych stosowanych w medycynie, korozji materiałów, o nauce, naukowcach i o tym jak ważna jest popularyzacja nauki. To był niesamowity dzień, a wszystko dzięki Instytutowi Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk! Tym razem naszą wolontariuszką była dr Magdalena Warczak. Serdecznie dziękujemy!
Jak mierzymy czas?
Za nami kolejne zajęcia "Jak mierzymy czas?". Uczniowie poznawali jednostki miary czasu, rodzaje zegarów, samodzielnie kontruowali klepsydry mierzące kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset sekund. Czas odmierzali przygowanym przez siebie wahadłem i poznawali błąd pomiaru oraz różne pojęcia z metrologii, fizyki i matematyki. Na zajęcia przybyło 5 grup! A Kolejne zajęcia już za dwa tygodnie :)
Serdecznie dziękujemy Kasi Kulczyckiej-Mierzejewskiej za pomoc!
Gala Słoneczniki 2018
Wczoraj wybraliśmy się do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na galę Słoneczniki, gdzie nagradzano najciekawsze inicjatywy dla dzieci w Warszawie. Pod jednym dachem zebrały się dziesiątki pozytywnie zakręconych organizatorów, a radość królowała przez długie godziny. Tyle wyjątkowych osób i wspaniałych inicjatyw. To był niesamowity czas! Gratulujemy wszystkim inicjatorom niesamowitych pomysłów!
W obiektywie :)
Półmaraton odwiedziła Telewizja Strzegom. Nas też też możecie znaleźć z materiale z tego wydarzenia :)
Link jest dostępny tutaj
Półmaraton Aryzta w Strzegomiu, badania USG dla dzieci i nasze warsztaty :)
Ostatnia sobota była niesamowita! Razem z innymi wolontariuszami Fundacji Ronalda McDonalda odwiedziliśmy Strzegom. Część z nich biegła w półmaratonie, a inni dzielnie działali w namiotach opowiadając o tym co dzieje się na co dzień w pokojach rodzinnych Fundacji oraz zachęcali dzieci do nauki oraz pomagania innym. Z przyjemnością opowiadaliśmy o życiu oraz odkryciach Marii Skłodowskiej-Curie, a po opowieści razem z małymi maratończykami eksperymentowaliśmy. Cóż to był za dzień!
Jak mierzymy czas? - zajęcia dla studentów Uniwersytetu Dzieci
W sobotni poranek wyruszyliśmy na kolejną przygodę z nauką. Tym razem na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskej spotkaliśmy się uczniami klas pierwszych oraz zerówek i wspólnie odkrywaliśmy tajemnice metrologii. Na zajęciach opowiadaliśmy o tym jak tysiące, setki, dziesiątki lat temu mierzono czas a jak mierzy się go obecnie. Wszak czas jest nieodzownym elementem naszego życia. Wstajemy o pewnej godzinie, o innej wyruszamy do pracy lub szkoły, a o jeszcze innej spotykamy się z przyjaciółmi, jemy obiad lub kładziemy się spać. Na zajęciach omawialiśmy jednostki używane do pomiaru czasu, konstruowaliśmy wahadła i sprawdzaliśmy dokładność pomiaru, budowaliśmy klepsydry i odmierzaliśmy czas bez użycia zegara. Bardzo szybko uczestnicy zajęć przekonali się, że matematyka nie jest trudna, a zabawa z czasem może być pasjonująca.
Tym razem na zajęcia wyruszyli z nami: Joanna Niedziółka-Jönnson, Martin Jönsson-Niedziółka i oczywiście Ślimak Madzik :)
Jak mierzymy czas? - zajęcia dla studentów Uniwersytetu Dzieci
Czy mieliście okazję słuchać audycji Eureka Extra w radiowej Jedynce? Po raz kolejny zadawaliśmy zagadki chemiczne.
Nasza grafika na okładce Advanced Materials!
Uwielbiamy rysować i dla odmiany przygotowaliśmy grafikę, która znalazła się na okładce czasopisma naukowego Advanced Materials. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi z tego powodu i niecierpliwie czekamy na kolejną okładkę, o której będziemy już wkrótce informowali.
Warsztaty chemiczne dla dzieci i badania USG w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda
Za nami wyprawa do Koszalina razem z innymi wolontariuszami Fundacji Ronalda McDonalda, gdzie odbył się Piknik z Fundacją "Aby rodzina mogła być razem" Przez cały dzień Fundacja Ronalda McDonalda prowadziła bezpłatne badania ultrasonograficzne dzieci w ramach akcji "NIE nowotworom u dzieci", a my wspólnie z innymi wolontariuszami prowadziliśmy zajęcia dla najmłodszych.
Oprócz warsztatów chemicznych i słuchania opowieści i Marii Skłodowskiej-Curie odwiedzający mogli poznać tajniki daktyloskopii, a także brać udział w zajęciach sportowych. Z kolei rodzice mogli wysłuchać wielu ciekawych wykładów oraz zapoznać się z działaniami prowadzonymi na co dzień przez Fundację w pokojach rodzinnych i nie tylko.Wspaniali ludzie i wspaniały czas!!!