--
Działo się...

Nagroda za najlepsze wystąpienie w rękach naszego ucznia!

Manufaktura Naukowców to także badania naukowe. Od kwietnia opiekowaliśmy się uczniami ze szkół licealnych w Warszawie, którzy prowadzili badania naukowe na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W dniach 30-31 sierpnia odbyła się konferencja podsumowująca badania i nasz uczeń - Antoni Lis zdobył pierwszą nagrodę za najlepsze wystąpienie ustne. Pękamy z dumy i gratulujemy sukcesu!

Koroduj

We wrześniu rusza inauguracja projektu Szkoła Bliżej Nauki w Centrum Nauki Kopernik. Na tę okazję przygotowany zostanie film promujący cztery projekty naukowców, którzy przez cały rok akademicki będą współpracowali ze szkołami podstawowymi na terenie województwa mazowieckiego wdrażając elementy badań naukowych w klasyczny program edukacji.

Magdalena Osial jest jednym z naukowców biorących udział w projekcie Szkoła Bliżej Nauki i będzie koordynowała prace w szkołach o tematyce korozji. Uczniowie będą badali zjawisko korozji zachodzącej na powierzchni różnych materiałów.

 

Na szczyt!!

Na warsztatach z Marią Skłodowską-Curie opowiadamy o Jej życiu, odkryciach i pasjach. Jedną z nich były rowerowe i piesze wyprawy. Czy wiedzieliście, że Maria wieloktornie odwiedziała Tatry? Wraz z Piotrem Curie zdobyła m.in. Rysy, a później wraz z córkami wybrała się na kilkudniową wyprawę śpiąc w szałasach i rozkoszując się pięknem przyrody. Z Podhalem wiązały się Jej wspomnienia z młodości i przez lata niezmiennie kochała ten region. Dzięki wsparciu Marii, w Kościelisku powstało sanatorium Dłuskich dla osób cierpiących na choroby płuc.

Na jednym z warsztatów obiecaliśmy uczestniczce uwielbiającej historię Marii oraz Podhale, że wyruszymy ponownie w Tatry. My także uwielbiamy piesze wycieczki i przyrodę. Z przyjemnością dzielimy się z Wami garścią wspomnień z kilkudniowej przygody, w trakcie której wyruszyliśmy z Kościeliska i po kilku dniach spacerów po dolinach zdobyliśmy Małołączniak, Krzesanicę oraz Ciemniak. A wszystko w fartuchu laboratoryjnym i z uśmiechem na ustach :)

Zagadki!

Po raz kolejny byliśmy goścmi redaktora Krzysztofa Michalskiego w Programie Eureka Extra zadając zagadki naukowe. Uwielbiamy takie przygody!

Projekt wakacyjny czyli spotkanie z licealistami w laboratorium

Już sierpień, a od kwietnia w Pracowni Elektrochemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego gościmy uczniów, którzy biorą udział w badaniach naukowych pod naszym okiem. Pierwsza tura badań w ramach projektu Uniwersytet Młodego Chemika zakończyła się tuż z rozpoczęciem wakacji, ale to nie koniec! Od lipca kolejni uczniowie kontynuują badania syntezując nanocząstki magnetyczne, modyfikując je lekami przeciwnowotworowymi oraz badają je różnymi technikami. A wszystko po to aby zachęcić uczniów do podążania ścieżką nauki i pozostania naukowcem. Spędzając całe dnie na uczelni mogą podejrzeć pracę naukowców "od kuchni" i zasmakować prawdziwych badań naukowych. To niezwykła przygoda i przyjemność, gdyż nasi uczniowie są ambitni i bardzo pracowici. Wakacje jeszcze nie zakończyły się, a już jeden z uczestników, Antek, spędził ponadprogramowo 200 godzin. Na dodatek, w wolnej chwili był naszym wolonatriuszem na kilku warsztatach chemicznych w Warszawie.

W dniach 30-31 sierpnia 2018 na Wydziale Chemii UW odbędzie się konferencja podsumowująca projekt. Trzymajcie kciuki za naszego prelegenta!

Międzynarodowy projekt wakacyjny czyli studenci z Nowego Jorku w Warszawie

Już czwarty rok z rzędu w wakacje Pracownia Elektrochemii na Wydziale Chemii UW gości studentów zagranicznych z Adelphi University. Każdy z nich bierze udział w innym projekcie i w tym roku po raz kolejny połączyliśmy siły prowadząc badania nad materiałami półprzewidnikowymi do zastosowania w ogniwach słonecznych. Momoka, studentka ostatniego roku studiów magisterskich wybrała ten projekt drugi rok z rzędu, co nas bardzo cieszy. Wyniki badań realizowanych od ubiegłego roku są obiecujące i właśnie przygotowujemy pracę podsumowującą badania. Trzymajcie kciuki!

Projekt KORODUJ w Centrum Nauki Kopernik - rok szkolny 2018-2019

Od kwietnia w Centrum Nauki Kopernik powstaje projekt KORODUJ dedykowany uczniom ze szkół podstawowych na terenie województwa mazowieckiego w ramach Szkoły Bliżej Nauki. W ramach tego projektu uczniowie z klas 5-7 będą brali udział w badaniach poznając zjawisko korozji i chroniąc różne materiały przed ich uszkodzeniem przez różne substancje chemiczne. Wszytsko po to aby pokazać, że nauka jest niesamowita! Oprócz nas w projekcie biorą udział także trzej inni naukowcy. Iniauguracja odbędzie się 24 września i projekt będzie realizowany do końca roku szkolnego 2019.

Link do projektu KORODUJ tutaj.

Chemiczne zagadki!

Za nami kolejna przygoda z radiem. Tym razem opowiadaliśmy o substancjach chemicznych wpływających na funkcjonowanie organizmu i zadawaliśmy zagadki. Niezmiernie cieszymy się z programów tj. Eureka Extra, w których popularyzowane są przedmioty ścisłe!

Głosowanie!

To dzięki Wam znaleźliśmy się w dwóch kategoriach: logika oraz przyroda, w plebiscycie Słoneczniki 2018, który organizowany jest przez portal czasdzieci.pl. Serdecznie zapraszamy do głosowania na najciekawsze inicjatywy dla dzieci w Warszawie!

Link do strony tutaj.

Poznajemy chemię spożywczą czyli warsztaty w Milanówku

Milanówek słynie z krówek, stąd postanowiliśmy przeprowadzić eksperymenty z cukrem oraz wieloma innymi substancjami spożywczymi oraz związkami naturalnie występującymi w roślinach. Była to doskonała okazja aby opowiedzieć o ich dobroczynnym lub szkodliwym wpływie na nasz organizm i przekazać młodym wiedzę na temat różnych związków chemicznych. Pytań było bez końca! Zajęcia rozpoczęte były od wspólnego zbierania roślin. Następnie rozdzieliliśmy barwniki i opowiadaliśmy o chlorofilu, karotenach i ksantofilach. A później działo się jeszcze więcej! Cieszymy się, że uczestnicy postanowili zrezygnować z przerwy i pozostać z nami na zajęciach.

McMasters czyli Piknik charytatywny Fundacji Ronalda McDonalda!

Tym razem nasze warsztaty odbyły się na...polu golfowym! A to wszystko z okazji akcji Polish McMasters 2018 zorganizowanej przez Fundację Ronalda McDonalda, która zbiera fundusze na budowę domu rodzinnego dla rodzin małych pacjentów. Z przyjemnością przyłączyliśmy się do tej akcji i w przygotowanym przez Fundację namiocie przez cały dzień prowadziliśmy warsztaty chemiczne i opowiadaliśmy o naukowcach m.in. o Marii Skłodowskiej-Curie. Niesamowici ludzie, cóż to był za dzień!

Naukowe pogadanki z uczniami między lekcjami

Ostatnie dni przed wakacjami postanowiliśmy spędzić z uczniami z SP nr 289 w Warszawie. Tym razem na nasze zajęcia przybyli uczniowie klas trzecich i wspólnie odkrywaliśmy zjawiska fizyko-chemiczne.

Warsztaty i opowieści o Marii w Dniach Konstancina

Tym razem dotarliśmy do Konstancina Jeziornej, gdzie odbywały się Dni Konstancina oraz Piknik Belle Epoque. Przez cały dzień opowiadaliśmy o życiu oraz pracy naukowej Marii Skłodowskiej-Curie motywując najmłodszych do pozostania naukowcem. Cały dzień obfitował w niespodzianki i niesamocie cieszymy się z udziału w tym przedsięwzięciu! Dotarliśmy tu na zaproszenie Fundacji Inkubator Innowacji :)

Piknik Naukowo Edukacyjny w Centrum Zdrowia Dziecka

W Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu działa Stowarzyszenie Centruś, dzięki którego mali pacjenci mają możliwość wzięcia udziału w wielu ciekawych zajęciach. Wówczas, pobyt w szpitalu jest o wiele milszy. Dzięki zaproszeniu Centrusia dotarliśmy na Piknik Edukacyjno-Naukowy, na którym wraz z uczestnikami eksperymentowaliśmy oraz opowiadaliśmy o życiu o odkryciach Marii Skłodowskiej Curie.

Wolontariat jest super!

Czy wiedzieliście o tym, że Fundacja Ronalda McDonalda tworzy pokoje rodzinne w szpitalach, dzięki którym rodzina podczas pobytu dziecka w szpitalu może być razem? Za ich działaniami stoi rzesza wolonatriuszy, którzy każdego dnia przybywają na oddziałach wraz z małymi pacjentami. My także dołączyliśmy do ich działań i co kilka tygodni odwiedzamy pacjentów po to aby opowiedzieć im o nauce, naukowcach oraz wielkich odkryciach.

Radiowa przygoda

Hej ho, hej ho, do radia by się szło czyli kolejna radiowa przygoda za nami! Tym razem w audycji popołudniowej Radia Dla Ciebie opowiadaliśmy o Manufakturze Naukowców. Dla nas było to bardzo ekscytujące popołudnie!

Chemia dla uczniów klas VI

Spotkanie z uczniami w szkole to świetna okazja do nauki, która nieco odbiega od programu edukacji. Niezmiernie ciszymy się, że po raz kolejny odwiedziliśmy jedną z warszawskich szkół podstawowych, gdzie pod okiem nauczycieli wprowadzaliśmy uczniów w tajniki pracy naukowca oraz świat chemii i fizyki. Uczniowie SP nr 289 w akcji.

Dziękujemy naszym wolontariuszom Justynie Dłubak oraz Antkowi Lis za pomoc!

Interaktywnie w Kawiarni Naukowej 1a

W Wawerskim Centrum Kultury od lat działa Kawiarnia Naukowa 1a, która zaprosiła nas do wygłoszenia wykładu. Postanowiliśmy opowiedzieć o początkach popularyzacji nauki i połączyć wykład z warsztatami. Nie spodziewaliśmy się jednak tak licznego przybycia na zajęcia i skracając część wykładową szybko rozpoczęliśmy eksperymenty, na które uczestnicy wyczekiwali już od pierwszych minut na sali.

To już maj! Tym razem odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 289 w Warszawie i wspólnie z uczniami klas III i VII eksperymentowaliśmy. Na czterech warsztatach wykonaliśmy kilka prostych i bezpiecznych doświadczeń obrazujących różne zjawiska zachodzące w przyrodzie, a już za kilka dni kolejne spotkanie z młodymi naukowcami!

Dziękujemy za pomoc naszej nowej wolontariuszce Justynie!

Warsztaty dla pacjentów w Centrum Zdrowia Dziecka

Uśmiech dziecka jest najlepszą zapłatą za wspólnie spędzone chwile. My jednak otrzymaliśmy coś, co sprawia równie wielką radość! Spójrzcie tylko na ten piękny rysunek jednego z pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Jesteśmy dumni, że posiadamy taki skarb. Właśnie zawisł nad naszym biurkiem. Na zdjęciu jest także nasza wolontariuszka Barbara Wysocka.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Stowarzyszeniu Centruś z Międzylesia, działającego w Centrum Zdrowia Dziecka!

Zagadki :)

Czy Wy także uwielbiacie zagadki? Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony Jedynki Polskiego Radia, gdzie można odsłuchać zagadek przyrodniczych :)

Sadyba czyli warsztaty międzypokoleniowe w Ośrodku Edukacji Kulturalnej

Już po raz kolejny odwiedziliśmy OEK Sadyba, gdzie młodzi naukowcy pod okiem babć i dziadków wykonywali eksperymenty. Uwielbiamy zajęcia międzypokoleniowe! Taka grupa jest wulkanem energii i te zajęcia nigdy nie wyglądają tak samo.

Tym razem naszą wolontariuszką była dr Katarzyna Kulczycka-Mierzejewska. Serdecznie dziękujemy!

Naukowo, piknikowo czyli Żory - dzień drugi

Jak to dobrze, że finał Festiwalu Nauki i Techniki trwa aż dwa dni! Dzięki temu mamy możliwość spotkania kolejnych uczniów, którzy chcą poznać tajniki pracy naukowca, wysłuchiwać historii życia i kariery naukowej Marii Skłodowskiej-Curie oraz odkrywać prawa natury przez eksperymenty fizyko-chemiczne.

Naukowo, piknikowo czyli Festiwal Nauki i Techniki w Żorach - dzień pierwszy

To nasz drugi Festiwal Nauki i Techniki w Żorach! Czujemy się zaszczyceni kolejnym zaproszeniem do udziału w tymże przedsięwzięciu. W środowy wieczór spakowaliśmy wszytskie materiały niezbędne do eksperymentowania i zapakowaliśmy tzw. ślimakowóz aby o poranku rozpocząć przygodę z nauką na drugim końcu Polski. Na miejscu czekało na nas wiele grup głodnych wiedzy uczniów, którzy eksperymentowali z nami do późnego wieczora.

Centrum Zdrowia Dziecka czyli opowieści o naukowcach i warsztaty dla pacjentów

Kolejna grupa młodych badaczy w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu w akcji!

Mali pacjenci z Centrum Zdrowia Dziecka w akcji!

W Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu działa Stowarzyszenie Centruś wspierające małych pacjentów. Z przyjemnością dołączyliśmy do Centrusia i postanowiliśmy odwiedzić kilka oddziałów z naszymi warsztatami. Choć zajęcia trwały przez wiele godzin, to mieliśmy wrażenie, że minęło zaledwie kilkanaście minut. Uczestnicy chcieli wykonywać doświadczenia bez końca, a przy tym uśmiech panował na każdej buzi. Serdecznie dziękujemy Cenrtusiowi za zaproszenie, a Barbarze Wysockiej i pozostałym wolontariuszom za nieocenioną pomoc.

Zagadki ślimaka

Majowa przygoda z radiem czyli wiosenne zagadki w Polskim Radiu. Po raz kolejny byliśmy gościem redaktora Krzysztofa Michalskiego, z którym zadawaliśmy słuchaczom naukowe zagadki. Uwielbiamy takie przygody!

Naukowo w Milanówku czyli Kolor Chemii dla najmłodszych

Uwielbiamy weekendowe spotkania z nauką. Uczniowie nie przestaną nas zaskakiwać. Nawet niedzielny poranek nie jest im straszny i po raz kolejny przybyli do Milanowskiego Centrum Kultury na warsztaty chemiczne. Na zajęciach sprawdzaliśmy czy można wytworzyć pianę, która płonie, czy można wytworzyć tęczę w słoiku oraz różne rodzaje barwników w roślinach. To było bardzo owocne spotkanie!

Maria Skłodowska-Curie i Dzień Ziemi

Dzień Ziemi czyli spotkanie z młodymi naukowcami ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Warszawie. Warsztaty z młodymi naukowcami były niezwykle emocjonujące. W szkole czekało na nas 200 uczniów, a zajęcia trwały przez długie godziny Na koniec uczestnicy warsztatów zaskoczyli nas niesamowicie! Na warsztatach przewijała się postać Marii Skłdodowskiej-Curie, a uczniowie specjalnie dla Marii zbudowali lokomotywę. Była to wyśmienita okazja aby przeprowadzić na zakończenie doświadczenie "lokomotywa", zatem z komina lokomotywy wydobywały się obłoki pary wodnej.

Majówka!

Ostatnio wpadły nam w ręce kolejne książki o naszej idolce, Marii Skłodowskiej-Curii. Wraz z uczniami rozmawialiśmy nie tylko o Jej odkryciach, ale także o naukowej misji oraz miłości do przyrody. Zainspirowała nas tak bardzo, że postanowiliśmy wyruszyć śladami Marii w Tatry. I choć majówka była krótka, to udało się nam wejść na Ornak. Nie szczędzimy podziwu do dziewiętnastowiecznej wspinaczki w bawełnianej sukni, stąd aby choć odrobinę utrudnić sobie zadanie i spełnić obietnicę daną kilku uczestnikom naszych warsztatów, postanowiliśmy przemierzyć całą trasę w fartuchu laboratoryjnym. Wiało niemiłosiernie, stąd zdjęty był tylko na chwilę, aby nie tworzyć żagla w czasie podskoku z radości :)

Mali pacjenci i eksperymenty z Marią w tle

Po raz kolejny odwiedziliśmy pokoje rodzinne Fundacji Ronalda McDonalda, gdzie czekali na nas mali pacjenci. Zajęcia rozpoczęliśmy opowieścią o Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie wspólnie eksperymentowaliśmy przez długie godziny. Serdecznie dziękujemy naszym wolonatriuszom za pomoc w trakcie warsztatów: Sylwii Berbeć oraz Robertowi Dec.

Licealiści w laboratorium czyli badania naukowe dla przyszłych naukowców

Jak wygląda praca naukowca? Jesteście ciekawi? Od kwietnia wraz z licealistami z Warszawy prowadzimy badania naukowe pokazując im tajniki pracy na uczelni. W ramach projektu wspólnie otrzymujemy nanomateriały magnetyczne, które następnie badamy różnymi technikami - od mikroskopii po spektroskopię. Ta niesamowita przygoda będzie trwała do końca wakacji! Z przyjemnością przedstawiamy Wam zdjęcia pierwszej grupy. Będzie z nami pracowała do lipca.

5, 4, 3, 2, 1